De är nominerade till Norrlands litteraturpris
Elin Anna Labba och Maria Broberg kan få priset som delas ut i juli.
Augustprisvinnaren Elin Anna Labba romandebut Far inte till havet är en stark mor- och dotterskildring där det krypande, stigande vattnet är som en egen varelse. Det som en gång gav liv, blir ett ständigt hot.
Maria Brobergs andra roman Nattljus är en tät och stämningsfull berättelse om att lämna barndomen bakom sig. Om mödrar, döttrar och män. Om skönhetens magi och brutalitet.
Norrlands litteraturpris är ett litterärt pris som utdelas av Norrländska litteratursällskapet/Författarcentrum Norr sedan 2014 i två kategorier: vuxenlitteratur samt barn- och ungdomslitteratur. Prissummorna är 10 000 kronor och delas ut vid det årliga sommarmötet, detta år den 5 juli på Älvsbyns folkhögskola i Norrbotten.
Relaterat
Om boken
"Sommaren tar slut, en sommar som bokens Anna alltid kommer att minnas och sakna. Undertecknad kommer att sakna boken Nattljus. Den lyser så klar." - Jan Bergsten, Norrländska Socialdemokraten"Än en gång tas läsaren med till Västerbotten i Maria Brobergs andra roman Nattljus, efter stilsäkra debuten Bakvatten 2020. Alla landskapets andar finns med, språkligt och atmosfäriskt, från Lidman, Lindgren, Enquist till Stina Jackson, Karin Smirnoff, Stina Stoor, och som en avvikare - Maria Gripe." - Ulrika Milles, Dagens NyheterAnna följer med sin mamma till den lilla fjällbyn vid vägens slut. Mamman behöver rensa ut dödsboet efter sina föräldrar, Anna ska mest fördriva tiden, jobba i äldrevården, lyssna på musik, röka. Det är sista sommaren innan vuxenlivet.Men efter att de vackra syskonen i läkarvillan dyker upp blir inget sig likt. Sebastian och Sylvia har en förmåga att förhöja verkligheten, få varje stund att kännas laddad och spännande. Tillsammans med Levi från macken och syskonens förkläde Janne bildar de en enhet, en gemenskap. De rör sig mellan den lummiga trädgårdens lojhet, strändernas dekadens och skogens eufori. Kör genom julis nattljus. Men den uppskruvade tillvaron suddar ut gränserna mellan rätt och fel. Vem blir egentligen Anna under den oändliga sommaren? Den som hon ska minnas i resten av sitt liv, mäta allt emot.Maria Brobergs andra roman är en tät och stämningsfull berättelse om att lämna barndomen bakom sig. Om mödrar, döttrar och män. Om skönhetens magi och brutalitet.
Läs mer
Maria Broberg
Nattljus
Om boken
Runtom dem kliver det moderna samhället närmare, men de nya elledningarna dras högt ovanför dem, utan att ansluta. I luften knastrar elen och fåglarnas kvitter försvinner.När Rávdná bestämmer sig för att bygga ett riktigt hus, trots att hon egentligen inte får lov som nomadiserande same, blir den lilla familjen mer och mer distanserad från de övriga i byn. Och vattnet, det kommer obönhörligt tillbaka.Augustprisvinnaren Elin Anna Labba romandebuterar med en stark mor- och dotterskildring där det krypande, stigande vattnet är som en egen varelse. Det som en gång gav liv, blir ett ständigt hot. Om en mor som protesterar och blir alltmer isolerad, och dottern som önskar lägga det som krävs bakom sig, för att få det som alla andra. Boken finns även i en nordsamisk utgåva (Ale mana merrii, 2024).
Läs mer
Elin Anna Labba
Far inte till havet
Relaterade artiklar